Úvodní strana » Okolí » Karlova studánka

Karlova studánka

Karlova Studánka je nejvýše položenou obcí bruntálského okresu. Leží na východní straně nejvyšší hory Jeseníků Pradědu, v údolí horské říčky Bílé Opavy a zasahuje do rezervace okolo Pradědu. Vedle lázeňství je i známým horským rekreačním střediskem. V dnešní době patří jednoznačně k místům s nejvyšší čistotou ovzduší.

Lázně Karlova Studánka vznikly v roce 1785 na místě staré železářské osady Hubertov.

Prvními lázeňskými domy byly Hostinský dům (Bezruč) a Knížecí dům. Dnešní jádro městské památkové zóny tvoří dřevěné lázeňské domy v klasicistním empírovém stylu vybudované v letech 1803 až 1893. Typická je pro ně právě architektura, jenž dodává celé Karlově Studánce jedinečný kolorit. Nachází se tady kaple svatého Huberta z roku 1758, venkovní geologická expozice kamenů s 340 exponáty dokumentující geologický vývoj celého Jesenicka na jednom místě a umělý vodopád. V části obce nazvané Hubertov stojí lovecký zámeček tehdejších majitelů panství.

Všechny zdejší prameny mají vysoký podíl oxidu uhličitého díky rašeliništím. Lázně jsou vhodné pro léčení nemocí onkologických, pro léčbu vysokého krevního tlaku a onemocnění cév. Souběžně se zde léčí i doprovodné pohybové nemoci - kloubní a páteřní potíže. Ideální jsou i pro léčení dýchacích cest - chronické záněty hrdla, dutin, hlasivek, nosu, průdušek, plic. Léčivé prameny je možné ochutnat a stočit např. v Pitném pavilonu, kde je pramen Vilémův, nebo v domě Libuše.

Lázně Karlova Studánka nabízí ideální turistické podmínky ve středu Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Jsou výchozí bodem k nejatraktivnějším naučným stezkám a turistickým trasám např. do malebného a divokého kaňonu Bílé Opavy, na křižovatku horských tras Hvězdu, na chatu Barborka nebo do horského střediska Ovčárna. Ideální podmínky se tady nabízí i pro horskou cyklistiku. V zimě jsou tady výborné sněhové podmínky. V místě i v blízkém okolí jsou lyžařské vleky a běžecké tratě.

 


Pobyt objednávejte buď telefonicky

 

608 713 898 

nebo emailem

penzionmerlin@volny.cz